Posjet kazališnoj predstavi "Punoglafka"

Autor: Mirjana Spajić Buturac, 18. 11. 2013.

„Punoglafka“ je kazališna predstava temeljena na istoimenom romanu Damira Trajčevića, točnije  remek-djelo redatelja Maria Kovača, dramaturginje Marijane Nole i male, ali iznimno uspješne glumačke ekipe koju čine Jan Kerekeš, Petra Kurtela, Nika Mišković i Amanda Pretkaj.

Salve pohvala s razlogom se slijevaju u Centar za kulturu Trešnjevka, koji je danas, 18. studenoga 2013. u 10.00h, na svojim daskama ugostio ovu modernu intimnu refleksiju te projekciju pojedinca i društva. Punoglafka je mnogo više od centralnog lika koji upravlja silama što se radnjom zovu. Ona je tipična predstavnica današnjega življenja, necenzurirana adolescentica, opterećena neopterećenošću, vođena nekim novim sustavima mjernih jedinica za sreću, zdravlje, ljubav, uspjeh i samoostvaraj. Punoglafka šokira, ali ne tolikom rječnikom, vanjštinom, oblicima ponašanja (koje bismo lako i odreda mogli nazvati devijantnima!) koliko ispraznošću kojom puni dane odrastanja i sazrijevanja. Ona je bešćutni konzument nemalo svega dostupnoga, relativizira vrijednosne stupove do razine poništavanja istih, bespoštedno, nepromišljeno i  grubo srlja, gubi se pokazujući punu štetnost izostanka vodstva i potrebnoga utjecaja kanonskih oslonaca: roditelja, prijatelja, odgojnih i obrazovnih struktura etc. Protagonistica nije usamljena dok čini sve što čini, ima potporu društvenih mikro i makro jedinica koje šuteći ustvari potiču, a čak i ubrzavaju pad nje kao individue. Ali još tragičnije – konačan kolektivni pad.
Nakon predstave, s pozornice su nam se obratili voditelj kazališne aktivnosti Centra za Kulturu Trešnjevka Želimir Ciglar, psihologinja i UNICEF-ova mabasadorica dobre volje Maja Vučić te psihijatar u mirovini dr. Zlatko Bastašić koji su bili svojevrsni interpretatori viđenoga, ali i savjetodavci koji su kroz prepričavanja osobnih i profesionalnih iskustava te odgovaranje na naša pitanja dodatno obogatili ionako sjajno iskustvo koje nam je priskrbila „Punoglafka“.
Učenice koje su posjetile predstavu, dakle učenice 1.i i 2.g razreda naše Škole, posebno su se isticale svojim uzornim ponašanjem i aktivnim sudjelovanjem u popratnoj dijaloškoj tribini te su iskreno pohvaljene i od strane maloprije spomenutih stručnih govornika.
O sljedećim izvedbama ove predstave, radionicama i projektima CKT-a saznajte više na njihovoj internetskoj stranici ili osobno na adresi Park stara Trešnjevka 1, a galeriju fotografija pogledajte ovdje.

Tekst i fotografije: Darija Šćukanec, prof.